Krótkie peptydy są prostsze i tańsze w produkcji.

Peptydy , które wpływają na działanie komórek – znane pod nazwą biopeptydy – są bardzo istotnym przedmiotem badań w proteomice. Biopeptydy mają wpływ na metabolizm albo sposób trawienia pokarmu przez organizm, natomiast inne posiadają właściwości, które są bardzo przydatne w kosmetykach. Udział peptydów w sferze żywności a także medycyny, wzrasta i będzie szedł w górę, gdy naukowcy będą poszerzać swoje odkrycia, jak lepiej je izolować, badać i wytwarzać, a potem sprzedawać w sklepie z peptydami.

 

Pomimo swych niewielkich wymiarów – a przeważnie właśnie z ich powodu – peptydy stają się coraz ważniejszymi jednostkami biologicznymi , które są zdolne do leczenia wielu chorób, zmniejszania stanu zapalnego, zwiększania wartości odżywczych produktów żywnościowych, zabijania drobnoustrojów i hamowania procesów starzenia. Dzięki braku zorganizowanej struktury oraz swoim małym rozmiarom, tanie peptydy posiadają tendencję do przechodzenia przez przestrzenie, w jakich nie mogą się zmieścić większe od nich białka – mogą przeniknąć przez ludzką skórę, ściany jelit, a niekiedy nawet przez błony otaczające komórki. Mogą szybko dostać się do krwiobiegu, ażeby trafić do punktu, w którym są najbardziej potrzebne.

 

Co więcej peptydy o krótkich łańcuchach są łatwiejsze oraz tańsze w produkcji w porównaniu z większymi białkami o skomplikowanej budowie. Dla producentów leków, kosmetyków, inżynierów żywności to jedna z najatrakcyjniejszych cech, która będzie mieć majątkowe odbicie w działalności firm z szyldem „peptydy sklep”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *